Kilka wskazówek, które wspierają proces analizy danych
Badacz w swojej pracy musi wykazać się nie tylko wiedzą merytoryczną, ale także dokładnością i intuicją. Pozwala mu to na pozyskiwanie rzetelnych wyników oraz formułowanie prawidłowych wniosków końcowych wraz ze wskazaniem efektywnych rozwiązań. Przede wszystkim badacz musi być wyczulony na skonkretyzowanie celu badawczego, stworzenie skutecznego planu badania i przeprowadzenie wyczerpującej analizy danych, co ostatecznie przełoży się na efekty zrealizowanego badania.
Jak pracować z danymi w procesie badawczym?
Zanim przystąpi się do
analizy danych, warto najpierw wskazać wszystkie te źródła, z których dane zostaną pobrane. W toku badania można odnosić się tak do danych zebranych za pomocą narzędzi badawczych, ale także tych, które zamieszczane są w prowadzonej dokumentacji, np. firmy bądź na rządowych stronach. Realizując etap analizy zebranych informacji, należy:
- wskazać właściwe zmienne, które nakierują badanie na wskazany cel,
- pamiętać o konsultacjach ze statystykami oraz korzystania z dedykowanych programów,
- zachować oryginalną, pierwszą wersję uporządkowanych danych, co pozwoli na skorzystanie z nich jeszcze raz, jeśli kopie zostaną zniszczone bądź wystąpi w nich jakiś błąd.
O czym nie może zapomnieć dobry badacz?
Analizując zebrane informacje bardzo ważne jest, aby pamiętać o tym, aby w procesie badawczym nie kierować się własnymi przeczuciami, przewidzeniami bądź osobistymi przemyśleniami odnośnie badanego tematu. Dobry badacz charakteryzuje się umiejętnością zachowania dystansu tak do całości prowadzonego badania, jak i pojedynczych danych. Do pozyskiwanych wyników należy podchodzić z uważnością i mieć świadomość możliwości popełnienia błędów, co jednocześnie powinno wzbudzić w badaczu chęć systematycznego kontrolowania efektów swojej pracy.
Co zrobić, aby postawione wnioski z przeprowadzonego badania były trafne?
Przeprowadzając proces badawczy, należy zwracać uwagę na zachodzące relacje pomiędzy poszczególnymi zmiennymi, a to oznacza konieczność zrozumienie tych relacji i wskazania ich wystąpienia w końcowym raporcie z badania. Analiza danych, a zatem i postawienie ostatecznych wniosków, wiąże się z:
- pobudzeniem w sobie ciekawości do maksymalnego zrozumienia zachodzących zjawisk,
- stawianiem trafnych pytań, które mają na celu zdemaskowanie wszystkich ukrytych znaczeń,
- wyeliminowaniem wstępnych założeń, które mogą wprowadzać błąd i nakierowywać pracę badacza w złym kierunku,
- skorzystaniem z rad profesjonalistów, którzy rozumieją badane zagadnienie lepiej niż badacz (szczególnie ważne jest to w przypadku badań zorientowanych na konkretne dziedziny, np. medycynę).