e-Recepta – szybkie wystawianie
Jeszcze kilka dni pozostało do wdrożenia systemu, dzięki któremu będzie można szybko i sprawnie wystawić e-Receptę ze swojego gabinetu. Jaki system jest najbardziej odpowiedni? Przekonaj się, jakie funkcje będą najbardziej przydatne w placówce medycznej.
e-Recepta – dokument w elektronicznej postaci
Elektroniczne dokumenty mogą odstraszać wielu specjalistów, którzy w swojej codziennej pracy rzadko korzystali ze sprzętu komputerowego. Tymczasem e-Dokumentacja, czyli:
- e-Recepta;
- e-Zwolnienie;
- w niedalekiej przyszłości e-Skierowanie oraz całościowa Elektroniczna Dokumentacja Medyczna pacjentów,
okazuje się być sporym ułatwieniem dla lekarzy oraz innych pracowników ochrony zdrowia w Polsce. Dzieje się tak ze względu na przyspieszenie działań i poprawę komfortu pracy związaną z wypełnianiem danych pacjentów oraz przechowywaniem informacji wrażliwych na ich temat. Personel medyczny może sprawniej i szybciej wystawiać elektroniczne recepty na potrzebne leki, a poprzez połączenie z platformą NFZ – P1 od razu można sprawdzić poprawność przygotowanego dokumentu.
Szybko wystawiana e-Dokumentacja
Dzięki przejrzystej obsłudze systemu Medfile® EDM i intuicyjnym funkcjom, e-Recepta wykreowana w systemie Medfile® EDM to:
- dostęp do szerokiej bazy leków i produktów medycznych;
- e-Recepta na leki recepturowe;
- automatyczny zapis kodów ICD 9/10 oraz ICF;
- zaciąganie danych pacjentów z systemu (brak konieczności wypełniania danych);
- dostęp do wrażliwych danych pacjentów wyłącznie osobom uprawnionym – dane pacjentów są w pełni zabezpieczone;
- wystawianie dokumentów na leki refundowane i nierefundowane;
- pomoc w trakcie konfiguracji systemu Medfile® EDM z pobranymi certyfikatami z CSIOZ oraz ZUS.
Inne funkcje poza e-Dokumentacją
e-Dokumentacja, taka jak: e-Recepta, e-Zwolnienie oraz w niedalekiej przyszłości e-Skierowanie optymalizuje funkcjonowanie placówki medycznej. Dzięki innym intuicyjnym modułom Medfile® EDM pracownicy dużych przychodni oraz małych prywatnych gabinetów będą mogli kontrolować inne sfery funkcjonowania placówki medycznej:
- statystyki przyjęć pacjentów do poszczególnych specjalistów i gabinetów;
- stan magazynowy leków oraz innych produktów i sprzętu medycznego używanego w trakcie pracy specjalistów;
- raporty księgowe z podziałem na gabinety, lekarzy / okres roczny i okresowy;
- możliwość rejestracji wizyt online (samodzielnie przez pacjentów), jak i wizyt grupowych (funkcja przydatna w gabinetach: fizjoterapeutycznych, psychoterapeutycznych, psychiatrycznych, pedagogicznych);
- gotowe szablony dokumentów medyczno-prawnych dla pacjentów:
- zaświadczenia lekarskie,
- skierowania do poradni i do szpitala,
- skierowania do pracowni diagnostycznej,
- zaświadczenia do becikowego, wraz z możliwością złożenia elektronicznego podpisu przez pacjenta na dokumentacji i wypełnieniu elektronicznego formularza przed wizytą lekarską.
Zmiany w ochronie zdrowia w Polsce
Elektroniczne dokumenty wystawiane w placówkach medycznych, takie jak e-Zwolnienie i e-Recepta to pierwszy krok do całkowitej cyfryzacji polskiego systemu ochrony zdrowia. W najbliższych latach całkowita Elektroniczna Dokumentacja Medyczna z pomocą systemów gabinetowych zostanie wdrożona do polskiego systemu opieki medycznej i zastąpi tradycyjne papierowe dokumenty. Tym sposobem ułatwi przekaz informacji o stanie zdrowia pacjentów pomiędzy specjalistami i ośrodkami zdrowia.